HOUR OF CODE - GODZINA KODOWANIA

Czy wiecie, że istnieje godzina, która trwa… 10 080 minut, czyli tydzień? Istnieje! To, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej „Godzina Kodowania”, która w roku 2019 przypada na dni  9-15 grudnia. Nasza szkoła dołączyła do tej największej inicjatywy edukacyjnej w historii, adresowanej do uczniów z całego świata.

Godzina kodowania -  to globalny program, w ramach którego w szkołach na całym świecie odbywają się warsztaty oraz lekcje programowania dla uczniów. Młodzi fani technologii uczą się poprzez zabawę, bo kodowanie dzieje się na platformie edukacyjnej opartej na grze Minecraft. Stworzony we współpracy z MakeCode, nowy samouczek Minecraft łączy w sobie naukę programowania, sztuczną inteligencję i umiejętności potrzebne do rozwiązywania problemów.

Lekcje kodowania już od dawna nie kojarzą się wyłącznie z komputerowymi łamigłówkami, z którymi radzą sobie tylko nieliczni. Programowanie może być bardzo kreatywne, rozwijać krytyczne myślenie, a przede wszystkim można się go nauczyć przez rozrywkę.

W XXI wieku warto traktować języki programowania, jak kolejny język obcy. W szkole uczymy się angielskiego po to, aby móc się płynnie komunikować, podróżować, zdobywać kolejne doświadczenia naukowe czy zawodowe. Język programowania, podobnie jak język angielski, pozwala nam lepiej rozumieć współczesny świat, coraz bardziej cyfrowy i zaklęty w algorytmach. Dzięki niemu nabieramy umiejętności analitycznych i zaczynamy rozumieć technologie.