SADZIMY LAS

Las, podobnie jak człowiek, rodzi się, dorasta, dojrzewa, starzeje się i umiera. Z nasion rodzi się las, ale zanim z maleńkiego nasionka wyrośnie potężne drzewo, upłynie wiele lat.W tym czasie las wymaga nieustannej troski i zabiegów co najmniej trzech pokoleń leśników. To z takiego lasu chcemy mieć domy, podłogi, meble itp. Po takim lesie lubimy spacerować, podziwiać jego potęgę i wygrzewać się w słońcu, zbierać grzyby, jagody,…

Kolejne działanie na rzecz ochrony przyrody podjęli uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni Pani M. Mróz –Wojkowskiej i nauczycielki przyrody Pani M. Sokołowskiej. Dnia 2.11.2016 r. korzystając z ostatnich pięknych, słonecznych i nieco wietrznych chwil  tegorocznej jesieni młodzi ekolodzy wzięli udział w nasadzaniu lasu  w okolicach Bielowic. Na początku szybka lekcja sadzenia i bezpiecznego zachowania się w terenie przeprowadzona przez nadzorującego leśnika- Pana Józefa. A potem jedni ze szpadlami, inni  z sadzonkami  modrzewia w dłoniach udali się w wyznaczone rzędy. Było wesoło, choć praca nie należy do lekkich, jakby mogło się wydawać.

Po zakończeniu nasadzeń czekała wszystkich miła niespodzianka, bo  ognisko i pieczenie kiełbasek. Dla zainteresowanych sprzętem mechanicznym - krótki przejazd ciągnikiem, a dla odważnych - wejście na ambonę myśliwską pod bacznym okiem opiekunów. Kolejną niespodzianką zajęć terenowych było udanie się na stary zapomniany cmentarz poniemiecki nieistniejącej  już miejscowości Brachów nad zbiornikiem Słup. Jako że to dzień zadusznych, uczniowie pozostawili znicz na miejscu spoczynku dawnych mieszkańców okolic Brachowa, który w latach 1974-1978 został zalany wodami Nysy Szalonej. Na dnie obecnego zbiornika znajduje się obelisk upamiętniający wojnę napoleońską z 1813.r - Bitwa nad Kaczawą.