DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”.

Dnia 6 lutego odbył się  apel przygotowany przez szóstą klasę. Głównym celem apelu było zapoznanie uczniów i nauczycieli z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet. Uczniowie wysłuchali opowiadania o rybce, która „buszowała po Internecie”. Poznali alfabet zasad, którym należy kierować się podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Poprzez rymowanki i wierszyki uczniowie  przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie.

W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zapoznano dzieci ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl.

Na zakończenie apelu, jako podsumowanie, uczniowie oglądnęli 2 filmiki pt: „Internet – Dobry żart” i „Nie daj się siecio-zagrożenia”.