WYCIECZKA DO SZTOLNI ARADO

W sobotę 16 grudnia uczniowie naszej szkoły  wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Targoszynie wzięli udział w wycieczce do Kamiennej Góry, gdzie znajduje się poniemiecka sztolnia Arado.

Kamienna Góra to pełne tajemnic miasteczko, które w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi  kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Dziś wiadomo o dziesięciu  podziemnych  obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążono je rękoma robotników przymusowych po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń.

W byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555, o czym uczniowie dowiedzieli się podczas zwiedzania podziemnych korytarzy.

Zwiedzanie sztolni przyniosło wiele wrażeń i refleksji oraz sporą porcję strachu, gdyż po podziemiach oprowadzał przebrany z mundur przewodnik, który w umiejętny sposób przeniósł uczniów do czasów II wojny światowej.