CHORWACKA PRZYGODA

24 kwietnia rozpoczęła się kolejna wspólna wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy i ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego  przy Ambasadzie RP w Dublinie, która przebiegała szlakiem pięknej chorwackiej krainy jaką jest Dalmacja.

Po całonocnej podróży przybyliśmy nad piękne Plitwickie Jeziora. To tarasowo ułożone jeziora, połączone wodospadami, przeplatającymi się z kaskadami mchów, kaniony i jaskinie. Oglądaliśmy je ze zwodzonych mostów i statku. Następnego dnia zawitaliśmy do Trogiru - starego miasta położonego na wyspie z piękną katedrą św. Laurencjusza, pałacem Cipiko, loggią miejską, z fortem  Kamerlengo, z którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta oraz średniowieczną, kamienną katedrą św. Jakuba. Tego dnia na naszej trasie pojawił się kolejne stare miasto- Split -  obfitujące w labirynt korytarzy i zakamarków antycznego pałacu Dioklecjana, tworzącego obecne ulice  i place zamknięte ścianami kompleksu pałacowego, perystyl - pałacowy dziedziniec, westybul, cesarskie apartamenty, mauzoleum Dioklecjana, do którego wstępu broni starożytny sfinks, dzwonnica z widokiem na miasto, świątynia Jowisza i wysadzany palmami, nadmorski bulwar.   Trzeciego dnia pobytu w Chorwacji udaliśmy się do Dubrownika. Tu powitały nas wszechobecne fortyfikacje - baszta Minceta, forty - św. Jana, Bokar, Revelin, Lovrijenac, pałace - rektorów i sponza, fontanny Onufrego, kolumna Orlanda, kościół św. Zbawiciela  oraz kompleks klasztorny franciszkanów. Dopełnieniem dnia była podróż statkiem po Adriatyku wokół Dubrownika oraz pyszne lody.  Fantastycznych widoków, pięknych krajobrazów – zderzenia gór z Adriatykiem - dostarczyła nam Magistrala Adriatycka - po chorwacku Jadranska Magistrala - malownicza trasa łącząca Rijekę z Dubrownikiem. Ostatni dzień to czas relaksu na hotelowym basenie oraz spacery po nadmorskim miasteczku Gradac. Podczas drogi powrotnej, w Wiedniu, nadszedł czas na rozstanie z naszymi towarzyszami z Irlandii. Jak co roku nie obyło się bez łez, ale jak co roku wiemy, że w następnym roku znowu wspólnie poznamy nowe miejsca.