DZIEŃ KROPKI W NASZEJ SZKOLE

Kreatywność to bardzo mocna strona naszych dzieciaków. 16 września – kropkowy zawrót głowy, stroje w kropki, buźki w kropki i kropkowe twórcze zajęcia. Historia małej dziewczynki o imieniu Vashti  ukazuje dzieciom na całym świecie, jak niewiele trzeba, by uwierzyć w siebie.

Dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję poznać historię powstania tego dnia, wykazały się kreatywnością w tworzeniu kropkowych mandali. Nie zabrakło również kropkowo - sportowych zabaw.

Dzień Kropki w klasie II - tego dnia nasze ubrania ozdobione były kolorowymi kropkami. W klasie wszędzie pełno kropek. Dzieci tworzyły różnorodne prace plastyczne i z zaangażowaniem opowiadały o swoich umiejętnościach. Było kolorowo, radośnie i twórczo. Nie zabrakło też zadań sportowych. Dlaczego ta maleńka kropka jest tak ważna? Zastanawialiśmy się po obejrzeniu filmu „The dot”.

Dzień Kropki w klasie 3 również rozpoczął się od filmu o Vashti. Po jego obejrzeniu uczniowie dzielili się wrażeniami. Następnie tworzyli w grupach prace w oparciu o kilka namalowanych kropek.

W klasie IV na lekcji języka polskiego  drużyny miały za zadanie odszukać w lekturze „Kajko i Kokosz” oraz podręczniku 50 wyrazów z „ó” i zapisać je na wielkich kropach. W klasie V wysłuchały historii o magicznej kropkowej krainie i tworzyły plastyczne wizje tego świata. W klasach VI dzieciaki rozwiązywały zadania z kropką w tle: kółko i krzyżyk, memory i kropkowe prace plastyczne na powietrzu, a później opowiadania fantasy.

Na technice uczniowie klasy VI A  projektowali funkcjonalne osiedle. Zadbali o to, aby nie było nudne, dlatego zagościły na nim kropki w różnej postaci – elewacje, kwiatki na placu zabaw, liście na drzewach oraz słońce.

Na muzyce dzieciaki śpiewały piosenki o kropkach. Na plastyce wyklejały obrazy  z kulek zrobionych z bibułki.

Kropki opanowały również nasze boisko sportowe. Na lekcjach w-f w klasie VI B oraz IV  pojawił się kropkowy tor, który kształtował naszą zwinność, układaliśmy na czas kropki z piłek, pojawiła się dwukolorowa kropka, ruchoma kropka ( wyścig po okręgu) , a także kropka ułożona z naszych ciał  w różnych pozach.

Klasa 7 zaakcentowała Dzień Kropki także na geografii. Nasza planeta Ziemia to też kropka, zaś symbole wrysowane w jej kształt oznaczają rzeczy, o które ludzkość powinna dbać i bez których nie byłoby życia na naszej planecie.

Na lekcjach historii klasy VII i VIII uczestniczyły w zajęciach z kropką w ramach Dnia Kropki. Klasy z ZSP w Targoszynie malowały farbami obrazy z kropek, natomiast klasy VII i VIII SP w Snowidzy swoje dzieła malowały pastą do zębów. Inspiracji szukaliśmy w malowaniu kropkowym Aborygenów. Przy okazji bliżej poznaliśmy ich kulturę.

Klasa VI b uczciła Dzień Kropki podczas lekcji wychowawczej. Głównym celem wspólnych działań było stworzenie klasowego drzewka talentów. W kolorowych kropkach uczniowie zapisywali talenty i umiejętności, którymi charakteryzuje się wybrana losowo osoba. To zadanie wymagało niejednokrotnie wzajemnej pomocy, a nawet wsparcia wychowawczyni. Wywołało wśród uczniów wiele emocji. Każdy mógł przekonać się, jak postrzegają go inni.

Kropka po angielsku? Nic prostszego ... uczniowie klasy 7 i 8 stworzyli planszę - słownik w języku angielskim słówek mających kształt kropki.

Na każdej przerwie w budynku w Snowidzy obok biblioteki szkolnej uczniowie mieli okazję domalować element do okładki "Książeczki o Kropce". Efekt zbiorowego dzieła na zdjęciu.