Jesteś tutaj:
  2. HISTORIA SZKOŁY

HISTORIA SZKOŁY

W  miejscowości (Hertwigswaldau) Snowidza przed wojną funkcjonowały dwie szkoły: ewangelicka i katolicka. Budynek po szkole katolickiej przeznaczono po wojnie na mieszkania dla nauczycieli, natomiast nowszy budynek, po szkole ewangelickiej przeznaczono na szkołę polską. W budynku było centralne ogrzewanie i nowoczesne, jak na lata czterdzieste wyposażenie. Dzięki temu można było we wrześniu1945 roku rozpocząć zapisy do polskiej szkoły. Szkoła Podstawowa w Snowidzy była drugą szkołą powstałą w powiecie, po jaworskiej „jedynce”. Założyciel szkoły - nauczyciel i kierownik Alojzy Zieliński początkowo uczył sam na dwie zmiany. Stopniowo szkoła zaczynała się rozwijać, zatrudniano nowych nauczycieli. Pierwsze lata powojenne, to było likwidowanie i przezwyciężanie skutków wojny: walka z analfabetyzmem, zdobywanie podręczników, programów, przyborów, dostosowywanie sal, pomoc dzieciom najbardziej zaniedbanym, sierotom. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w szkole często zmieniali się nauczyciele, kierownikiem nadal był Alojzy Zieliński.

W  1978 roku rozbudowano budynek,  szkoła pozyskała dwie nowe sale lekcyjne . Urządzono też nowe klasopracownie: biologii, geografii, nauczania początkowego oraz pracownię zpt. W latach 1972-1983 ze względu na dużą liczbę uczniów, nauczanie odbywało się w dwóch budynkach szkolnych oraz w budynku przy świetlicy GOK (była tam sala do nauki kl. I-II).

W 1989 roku rozpoczęto kolejną rozbudowę szkoły. Pieniądze zebrane z inicjatywy Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły na czele którego stał ówczesny dyrektor Stanisław Leputa przeznaczono na rozpoczęcie budowy nowego skrzydła szkoły. Budowa trwała kilka lat. Obecny wygląd i funkcjonalność szkoła uzyskała w 1997roku w którym też nastąpiło oficjalne uroczyste otwarcie. W budynku szkoły znajduje się biblioteka publiczna, a w przyległej części budynku dawnej szkoły funkcjonuje dziś filia ośrodka zdrowia z gabinetem rehabilitacji. Do szkoły uczęszczają dzieci z miejscowości: Barycz, Godziszowej i Snowidzy. Dyrektorem placówki od 1997r. jest Wiesław Szymczyk.

We wrześniu 2005 obchodzono  jubileusz 60- lecia szkoły. Był  on okazją do spotkania absolwentów - ludzi o różnych zawodach, upodobaniach, wykształceniu, ale zawsze pamiętających o korzeniach, o miejscu które pokierowało ich przyszłością. Odsłonięto tablicę  upamiętniającą nazwisko jej założyciela i kierownika Alojzego Zielińskiego oraz pionierów oświaty.

ZDJĘCIA ARCHIWALNE