"ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"

W tym roku szkolnym uczniowie z klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Snowidzy wraz ze swoją wychowawczynią p. Aliną Brzyk wzięli udział w programie  „Zdrowo jem, więcej wiem” – program pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Podczas zajęć edukacyjnych poznawali cechy różnych warzyw, tych popularnych jak np. marchew, pomidor, pietruszka, kapusta, czy mniej znanych, jak np. jarmuż, pasternak, patison. Warzywa rozpoznawali za pomocą różnych zmysłów : węchu, dotyku, smaku, wzroku. Dowiedzieli  się też, jaką mają wartość odżywczą dla organizmu człowieka i jaką rolę odgrywają w codziennej diecie. Warzywa i owoce stanowią bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci, a spożywane codziennie chronią organizm przed wieloma chorobami.

W miesiącu październiku dzieci wykonywały z warzyw  kolorowe i zdrowe sałatki. Początkowo krzywili się na zapach selera, czy smak jarmużu, ale powoli przekonali się do ich spróbowania. W listopadzie dzieci wzięły udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Wspólne przygotowywanie śniadania dostarczyło wiele frajdy a własnoręcznie wykonane kolorowe i zdrowe kanapki, wyglądały smakowicie i błyskawicznie znikały z talerzyków. Kanapkami poczęstowani zostali starsi koledzy, a także panie z obsługi, nauczyciele i rodzice. Z kolei zaplanowano i przeprowadzono ciekawe zabawy  ruchowe na świeżym powietrzu, a te bardzo się wszystkim spodobały, przyniosły też wiele korzyści. Jak wiadomo, ruch pozwala na zachowanie prawidłowej postawy i sylwetki, wpływa na dobrą kondycję fizyczną i samopoczucie, daje znakomite odprężenie.

W kolejnym etapie powstawały prace plastyczne: kolorowe warzywa z różnych mas plastycznych: ciastoliny, plasteliny i masy solnej. Plakaty zachęcające do zrezygnowania z jedzenia słodyczy, na rzecz owoców i warzyw, zostały wywieszone w galerii, aby wszyscy uczniowie mogli się z nimi zapoznać. Wszystkie plakaty zostaną ułożone w Zdrową Księgę i przekazane do biblioteki szkolnej.   W klasie została urządzona wystawa popularnych warzyw. Ale zrobiło się kolorowo! Pokrojone warzywa i owoce do degustacji, dzieci początkowo próbowały trochę nieśmiało, ale w miarę jedzenia coraz szybciej znikały z talerzyków.

Na pewno chętnie wykonają jeszcze niejedną sałatkę, kanapki, czy inne zdrowe smakołyki. A w planach jest jeszcze inscenizacja wiersza o warzywach Jana Brzechwy „Na straganie”. Drugoklasiści bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i z wielkim zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania. Takie lekcje zachęcają nie tylko do aktywnego spędzania czasu, ale także do dbania o prawidłowe nawyki żywieniowe.